THE LORD OF THE RINGS - film Další

One ring to rule them all,
one ring to find them,
one ring to bring them all,
and in the darkness bind them.


Oficiální stránka: http://www.lordoftherings.net

Úvod
J.R.R. Tolkien
O filmu
Herecké zastoupení
Filmaři
Zážitky z prvního dílu


ÚVOD

Pokud nejste jen hráči fantasy a sci-fi počítačových či stolních her, ale také máte rádi fantasy či sci-fi literaturu mohli by Vás následující řádky zajímat. Pokud hledáte širší pole pro své literární choutky tohoto žánru, nezbývá než Vás odkázat na kvalitní stránky zabývající se fantasy literaturou: Odkaz na tyto stránky jsou v odkazech, avšak pro pořádek je máte zde.

Tuto sekci jsem ovšem zřídil z toho důvodu, že jeden z vůbec prvních a nejvýznamnějších průkopníků fantasy literatury Pán prstenů (The Lord of the Rings) se již nějakou dobu chystá představit se nám v nové podobě. Když jsem poprvé slyšel o tom, že se připravuje film Pán prstenů od J.R.R. Tolkiena, byl jsem dost skeptický a to kvůli tomu, že zatím velká většina filmů, ne-li téměř všechny filmy, které byly točeny na fantasy tématiku, byly natočeny dost špatně. Častokrát se vůbec nedrželi autorovy myšlenky a kouzelné efekty či smysl pro dobrodružství byly zkroucené do formátu, který vypadal jako špatný vtip pro každého náruživého fantasy čtenáře. Mezi pár "slušně" vyvedených fantasy-filmů patří Barbar Conan či Barbar Ničitel. Opravdu je mi líto, ale na žádný jiný si nemůžu zrovna vzpomenout. A pokud jde o ty dva výše zmíněné filmy, tak i ty byli přetransformovány a předělány. Tak například ve filmu vidíme jak Conan zhruba od 12 do 25 tlačí nějaké kolo a přitom považme, kolik knížek o Conanovi píše o tom, jak v 15 či 17 letech vedl cimmerské kmeny do války či cestoval do jiných zemí. No prostě ne... tohleto vážně pokazili a přitom film špatně natočený není. Je to tím, že se snažili nahradit autora a to neměli.

Ovšem nyní se snad blýská na lepší časy a po řadě shlédnutých obrázků, přečtených zpráv a konečně po shlédnutí části filmu (malé části), jsem s potěšením shledal připravující se film The Lord of the Rings za velmi perspektivní, který konečně bude moci udělat díru do světové fantasy kinematografie. Film se již připravuje přes 2 roky a první díl, Společenstvo prstenu (The fellowship of the Ring) bude k vidění v kinech při troše štestí na vánoce roku 2001, druhý díl Dvě věže (Two towers) o prázdninách roku 2002, no a konečně poslední finální díl Návrat krále (The return of the King) bude k mání o prázdninách či o vánocích roku 2003. Když jsem si to dal dohromady, tak jsem zjistil, že až vystuduji (pokud vystuduji), budu si moci celého Pána Prstenů konečně vychutnat. Tato sekce je nyní otevřena pro film Pán Prstenů, ovšem pokud se objeví nové filmy s fantasy tématikou, plánuji je zde v případě, že budou kvalitní, umístit.

J.R.R. TOLKIEN

J.R.R. Tolkien se narodil roku 1892 v jihoafrickém Bloefonteinu, dětství však strávil v Anglii, kde rovněž absolvoval středoškolská a univerzitní studia. V roce 1919 získal v Oxfordu diplom v oboru staroanglického jazyka a literatury a po pěti letech se ve stejném oboru stal profesorem. Prvními Tolkienovými publikacemi byly ve 20. letech Slovník střední angličtiny a vydání středověké romence Sir Gawain a Zelený rytíř. Čtenářský úspěch mu však přinesl až pohádkově laděný příběh z fiktivní dávné Středozemě Hobit. Po čtrnáctileté práci započaté již před vydáním hobita, dokončil koncem 40. let rozsáhlé, v dějové a myšlenkové složitosti i jazykové invenci nesrovnatelně bohatší pokračování v trilogii Pán prstenů, jež vzbudila mohutnou vlnu zájmu zejména mezi západní mládeží ve druhé polovině 60. let a dočkala se nesčetných vydání v mnohamilionových nákladech.
Epos Silmarillion shrnuje do rozsáhlé mytologické historie Středozemě původně samostatné texty, jež vznikaly s přestávkami v průběhu více než padesáti let, a k vydání jej čtyři roky po autorově smrti připravil jeho syn Christopher. Tolkienův literární odkaz doplňuje řada odborných literárně-historických studií a série drobnějších pohádkových příběhů.


O FILMU

Po nevalném úspěchu animovaného zpracování Ralpha Bakshiho (1978) a mnoha spekulacích, jak Tolkienovu trilogii skloubit do jednoho filmu, padlo rozhodnutí natočit tři díly. Pán prstenů zčásti navazuje na román Hobit aneb Cesta tam a zpátky, který fantastickou honbu za prstenem odstartuje, a tak můžeme předpokládat, že jeho děj bude zhuštěn do úvodu prvního filmového dílu Společenstvo prstenu. Peter Jackson neponechal nic náhodě a na scénáři spolupracuje s Frances Walshovou, se kterou má za sebou Přízraky a Nebeská stvoření, debutující Philipou Boensovou a Stephenem Sinclairem, s nímž psal už filmy Meet the Feebles a Braindead.
Existovala sice reálná možnost, že trpaslíky a hobity budou hrát liliputáni, kteří se osvědčili u podobně naladěných filmů Willow a Lupičí času, volba však nakonec padla na normálně rostlé herce, jež zmenší vizuální efekty. Přestože se obsazování rolí vyhnulo vyloženě drahým osobnostem, několik známých jmen se do filmu přece jen dostalo.
Froda Pytlíka zpodobní Elijah Wood (Fakulta), což je také jediný člověk skutečně připomínající hobita, sir Ian McKellen se představí jako charismatický Gandalf (původně se mluvilo o Seanu Connerym), zavilého Sarumana nemůže uhrát nikdo jiný než Christopher Lee, Boromirem bude Sean Bean a jako Arwen Undomiel nás okouzlí Liv Tylerová.

Distribuční společnost New Line Cinema získala práva na filmové zpracování předlohy od Miramaxu, který je měl zase od nezávislého producenta Saula Zaentze. Celý projekt by měl stát 190 miliónů dolarů, což však vzhledem k tomu, že jde o tři filmy plné speciálních efektů, není až tak astronomická částka.


HERECKÉ ZASTOUPENÍ

Frodo Pytlík - Elijah Wood
Frodo je mladý hobit a adoptovaný bratranec Bilba Pytlíka. Na jeho dobrodružství, který bude spočívat zbavit Středozemi Jednoho Prstenu, Frodo zjišťuje, že mění průběh budoucnosti
Pippin - Billy Boyd
Pippin je závistivý mladý hobit, po dlouhou dobu přítel Froda Pytlíka, stejně tak Sama Křepelky a Robina.
Robin - Dominic Monaghan
Robin je další blízký přítel Froda, ke kterému se přidá na jeho pouti spolu s Pippinem a Samem Křepelkou, když budou opouštět Shire
Sam Křepelka - Sean Astin
Sam Křepelka je Frodův nejodvážnější společník a nejbližší přítel. Sam si vede svůj poklidný tichý život, avšak jeho loajalita vůči Frodovi ho povede na nebezpečnou výpravu.
Gandalf Šedý - Ian McKellen
Gandalf Šedý je starý, avšak chytrý a mocný čaroděj, který radí Frodovi na jeho dobrodružství
Bilbo Pytlík - Jan Holm
Bilbo Pytlík je Frodův nejstarší příbuzný. On je ten, kdo mu svěří magický prsten
Aragorn - Viggo Mortensen
Aragorn, člověk vychovaný elfy a právoplatný dědic Gondorského trůnu je blízký přítel Gandalfův a důležitý člen Společenstva.
Legolas - Orland Bloom
Šlechetný elf, který se připojí k dobrodružství a ve Společenstvu zastupuje elfy. Legolas pochází z Mirkwoodu a je skvělý lučištník.
Arwen - Liv Tyler
Arwen je krásná a okouzlující elfka, která si musí zvolit mezi nesmrtelností a láskou.
Saruman - Christopher Lee
Vůdcem všech kouzelníků, Saruman věří, že získá zlý prsten pro sebe.
Galadriel - Kate Blanchett
Galadriel je královna Lothlorienu a Paní Zlatého Lesa. Je matkou Celebriana a babičkou Arwen Evenstar.
Boromir / Sean Beam
Boromir je hrdý válečník a nejstarší syn Denethora II, správce Gondoru a Minus Tirithu. Na radě v Elrondu byl vybrán jako člen Společenstva prstenu.
Gimli - Jong Rhys-Davis
Frodův přítel silné postavy a smělého srdce, Gimli zastupuje účast trpaslíků ve společenstvu.
Theodén - Bernard Hill
Theodén je králem Rohanu a spoléhá se na rady svého poradce Grima Wormtongua.
Wormtongue - Brad Dourif
Elrond - Hugo Weaving
Elrond ustanovil Rivendell jako útočiště před Sauronem.
Eowyn - Miranda Otto
Eowyn je neteří krále Theodéna a sestrou Eomera.
Celeborn - Marton Csokas
Celeborn je králem Lotholorienu.
Eomér - Karl Urban
Eomér je bratrem Eowyn.
Denethor - Jong Noble
Denethor, otec Faramira a Boromira, poslední správce Gondoru.
Faramir - David Wengam
Faramir, muž Gondoru, bratr Boromirův. Má vzešenou povahu a přesto jak nenávidí války, je udatný bojovník a má vysoký respekt vojáků.


FILMAŘI

Peter Jackson - režisér, scénárista, producent
Barrie M. Osborne - producent
Fran Walsch - scénárista, koproducent
Philippa Boyens - scénárista

ZÁŽITKY Z PRVNÍHO DÍLU

The world has changed,
I feel it in the water,
I feel it in the earth,
I smell it in the air.


Těmito slovy začíná filmové zpracovnání prvního dílu Pána Prstenů. Nedokážu spočítat dny a měsíce, které jsem se těšil až uvidím to, co režisér Peter Jackson spolu s ostatními vytvořil. Mnozí mí kamarádi ze školy mě posledních několik měsíců viděli stahovat z Internetu nejrůznější trailery z filmu a obrázky a novinky. Museli si myslet, že jsem se zbláznil. To nepopírám. Jsem blázen. Blázen do fantasy. A fakt, že se natáčí jedna z nejposvátnějších fantasy děl, je pro každého opravdového fantasy příznivce událostí číslo JEDNA.

Skutečnost, že my zarytí příznivci fantasy, jsme se na toto filmové zpracování tolik těšili způsobilo v mnoha případech i to, že po shlédnutí onoho Pána Prstenu jsme museli být zákonitě trochu zklamáni, protože vysněný ideál není nikdy takový jako ve skutečnosti. Avšak mohu s radostí prohlásit, že film je opravdu ale opravdu velmi zdařilý a mnoho věcí, událostí, soubojů a prostředí je velmi prezicně zvládnuto. Vždycky tu budou ti, kteří si film představovali jinak, ať už hereckým obsazením či dějem. Ale všichni bez výjimky musí uznat, že tento film je nejlepší fantasy film, který byl kdy natočen a musí smeknout klobouk před tím, že se podařil, i přes obrovské těžkosti knižní předlohy, takto natočit.

Je zde samozřejmě také záporná stránka filmování fantasy. Každý čtenář si dle umění spisovatele a své vlastní představivosti vytvoří obraz hrdinů, prostředí, nepřátel, atmosféry, která dílo doprovází. Tím, že se dílo zfilmuje, převezmou tuto představivost do rukou filmaři a jen na nich jak s ní naloží. Například co se týče Balroga, každý si ho určitě představoval trochu jinak. A i když ve filmu je nádherně realisticky vytvořený, každý kdo ho shlédne a bude poté číst o souboji Gandalfa s Balrogem, představí si onu filmovou scénu a ne svou vlastní.

Na druhé straně existuje, alespoň dle mého názoru, daleko více kladných stránek než těch záporných. Spoustu lidí tuto knížku nečetla a přesto se šla na film podívat. Věřím, že mnoha lidem se to zalíbí a najdou i zalíbení ve fantasy. Dobré herecké výkony, nádherné prostředí, vynikající efekty a víceméně držení se knižní předlohy jsou jen některé z hlavních kladů celého filmu. Nádherná hudba celý film skvěle doplňuje. Četl jsem několik článků o tom, kde film kritizují za málo ukázek emocí. Sprostá lež. Celý film je emocí právě nabit. Radostné chování hobitů při Gandalfově přijezdu do hobití vesničky, strach při projíždění zahalených jezdců - Nazgúlů, či smutek nad "dočasnou" ztrátou Gandalfa - to jsou jen některé z působivých emotivních momentů filmu. Těmito a mnohými jinými důkazy tedy proti takovým tvrzením protestuji. Protestuji vlastními slzami, které mi tekly po tvářích.

Boje jsou kapitola sama pro sebe. První bitva se odehraje na Větrné Hůrce, kde nazgúlové přepadnou hobity. Aragorn se na ně vrhne a pobije je. Tento boj není zlý, ale podle mě nejslabší z celého filmu. Naopak naprosto nejlepší bitva je zřejmě v Morii, kdy je Společenstvo přepadeno hordou goblinů a jedním skalním obrem. Naprosto vynikající sehrání všech členů Společenstva a zejména vynikající pohyby mé oblíbené postavy - Legolase, jsou prostě úžasné. Také velmi zdařilá je bitva hned na začátku proti Sauronovým vojskům. Vlna lučištníků vystřelí a skloní se, aby druhá mohla vystřelit atd... Nádhera. Nevím co bych dodal.

Nedávno jsem mluvil s přítelkyní mého kamaráda. Povídali jsme si právě o filmu Pán Prstenů. Když však nazvala tento film krásnou pohádkou, myslel jsem že se zbláznila. Bohužel jsem to neslyšel poprvé a proto píšu tento odstavec. Mnoho lidí považuje fantasy za pohádku a tento film většinu doufám přesvědčil o opaku. To že se něco neodehrává na našem světě a mimo naše chápání ještě neznamená, že je to pohádka. To bychom museli nazývat pohádkou vše co se nám zdá nepravděpodobné. Tedy jak fantasy, tak sci-fi, většinu horrorů (například s upíry atd.) No a nazývat film "Vetřelec" pohádkou pro děti na dobrou noc, se mi nezdá jako dobrý nápad. Důvod, proč si lidé pletou fantasy s pohádkami je ten, že se ve fantasy často objevují postavy či tvorové jako v pohádkách. Například draci, magie souboje rytířů atd. Tím ale veškerá podobnost končí. Narozdíl od pohádky, která má být jemná, nekrvavá, jednoduchá, nenáročná, uklidňující, prostě určená pro děti, je fantasy mnohdy dost náročná i pro zkušeného čtenáře, velmi popisná a podrobná, a i když se v ní opravdu objevují draci a čarodějové, lidi v něm řeší běžné životní problémy jako ve vážné klasické literatuře s jediným rozdílem. Ten rozdíl je právě ten, že se tyto problémy neřeší na naší planetě. Lidé zde žijí a umírají mnohdy strašlivou krvavou smrtí a nastávají zde i situace, které do pohádky naprosto nepatří. Nevím jestli to umím správně vyjádřit, ale kdybych měl vytvořil definici, zněla by takhle: Fantasy je žánr, který popisuje svět, život a problémy lidí, kteří mají stejné vlastnosti jako my, ale kteří žijí v jiném světě - tedy jejich svět má jiné zákony (zde právě narážím na magii). Téměř v každé knížce se autor snaží mimo jiné vtisknout do svých řádků své životní zkušenosti či názory a fantasy žánr není vyjímkou. Je ale pravda v tom, že mnozí, mě nevyjímaje, čtou fantasy také proto, aby se vcítili do role hlavního nebo jednoho z hlavních hrdinů. Četba fantasy se pak mnohdy stává útěkem od šedé reality našeho postmoderního světa.